8 příznaků, že máte rosaceu (ne akné)– Každodenní péče o vaše tělo Andrea S. doporučuje:

Ty trapné teenagerské roky se zarudlým akné a tvrdohlavými bílými tečkami vytvářejí spoustu strašidelných vzpomínek. Mnoho lidí ovšem zjišťuje, že tyto kožní problémy se objevují až v dospělosti, což s sebou přináší nové nejistoty. Rosacea se nazývá „akné pro dospělé“, protože postihuje pokožku ve věku 30 a 40 let. Rosacea však není totéž jako akné a má některé zjevné příznaky, které ji odlišují od kohorty pupínků.

1. Mytí

Zrudnutí bez zastavení, zejména na nose a tvářích, je často jedním z prvních příznaků, které zpozorují pacienti s rosaceou. Na rozdíl od přechodného červenání, zarudnutí, známé také jako erytém, trvá několik dní a může se zhoršit přehřátím, požitím alkoholu a vystavením slunci.

2. Výrazné krevní cévy

Po tomto přetrvávajícím zarudnutí se krevní cévy často zvedají na povrch kůže a zlepšují vzhled skvrn, skvrn, které se běžně spojují s pacienty s rosaceou. Tyto výrazné cévy kolem nosu, líc a brady odlišují rosaceu od zarudnutí nebo pravidelných návalů horka.

3. Rosyho nos

Zatímco u mužů iu žen se může vyvinout rosacea, u mužů je pravděpodobnější, že se u nich vyvine oteklý, masitý, červený nos. Toto zvláštní nepohodlí se vyvíjí, protože mazové žlázy na nose bobtnávají a zanechávají za sebou změnu barvy, zánět a viditelné nahromadění starých kožních buněk.

4. Košíky

Rosacea se může zhoršit a vyvinout příznaky podobné akné, pokud se neléčí. Malé pupínky se obvykle objevují na čele, tvářích a bradě v neléčených a závažnějších nebo dlouhotrvajících případech. Kvůli růžovce se vám však nevytvoří černé tečky ani bílé tečky.

5. Zhrublá kůže

Na rozdíl od běžného akné nebo spálení od slunce, kůže v pozdějších stadiích rosacey zhrubne a působí drsně kolem brady, nosu, líc a čela. Kůže se může také začít cítit oteklá nebo oteklá během přetrvávajících vyrážek.

6. Nepohodlí v očích

Zatímco rosacea má tendenci postihovat nos a tváře, více než polovina pacientů pociťuje také záněty očí a nepohodlí. Krvavé oči, dráždivý, drtivý pocit a oteklá víčka se obvykle vyvíjejí spolu s kožními příznaky a často se vyskytují v mírnějších až závažných případech.

7. Nadměrná suchost

Středně těžké až těžké vyrážky rosacey mají tendenci zanechávat kůži stresovanou, zanícenou a náchylnou na vnější dráždivé látky. Ochranná bariéra na pokožce je také narušena, takže pokožka je citlivá na drsná mýdla, suchý vzduch a vnější znečišťující látky.

8. Bodání a pálení

Zanícená, podrážděná pokožka začne často svědit, štípat nebo pálit. Rosacea a její horké nepříjemné pocity se obvykle omezují na obličej, což je klíčem ke zjištění, zda máte tento speciální stav pokožky. Hledejte však zarudnutí a podráždění, které se šíří na krk a hrudník, protože některé příznaky rosacey se šíří i do těchto oblastí.

Tento článek byl zhodnocen dermatologkou Dr. Emmy Graberovou.

Napsat komentář