8 odhalených mýtů a 8 faktů– Každodenní péče o vaši pokožku a vlasy Napsala Andrea

Ach, retinol – složka, která nás udivuje a udivuje. Retinoidy (nebo deriváty vitamínu A) dělají už léta velký hluk a přesto jsou předmětem spekulací, protože – no – dělají všechno. Od vlastností proti stárnutí až po udržování rovnoměrného tónu pleti, retinol řeší několik specifických potřeb péče o pleť současně, díky čemuž je základem péče o pleť pro každého fanouška krásy.

Před rozhodnutím o tomto produktu jsme však všichni měli mnoho otázek: Může se retinol používat během dne? Existuje opravdu období „očištění“? Co když je moje pleť náchylná na akné nebo citlivá? Navzdory množství otázek, které se vynořují při přemýšlení o retinolu, mnozí na něj přísahají, zatímco jiní stále váhají, jestli ho vyzkoušet. Ale mnoho z toho, co si myslíme, že víme o retinoidech a retinolu, může být nesprávné.

Pojďme tedy zbourat některé mýty a uvést několik faktů o retinolu ke zklidnění vaší mysli.

MÝTY

Retinoly vyžadují období „pročišťování“.

Silný peeling, podráždění a vyrážky, které si lidé spojují s retinoidy? Nejsou vůbec zapotřebí. I když, ano, během prvních dvou až čtyř týdnů od začátku léčby retinoidy se mohou vyskytnout mírné šupinky a vyrážky (u lidí náchylných k akné), většinu vedlejších účinků můžete minimalizovat tím, že začnete pomalu a pomalu.

Ve skutečnosti mnozí dermatologové doporučují zůstat s retinolem déle než čtyři nebo šest týdnů, protože výsledky se dostaví po dvanácti týdnech. Když se pokožka přizpůsobí retinolu, podráždění je méně pravděpodobné. Pokud se podráždění stane příliš nepříjemným, snižte používání, ale pokračujte – mnohé výhody retinolu stojí za to.

Retinol je dobrý pro akné.

„Akné vzniká, když se odumřelé kožní buňky ucpou a náhodně ucpou vlasový folikul, což umožňuje bakteriím růst, dokud se folikul nezapálí,“ řekla doktorka Mona Gohara, dermatologka a docentka na Yale School of Medicine. „Čím silnější je retinoid, tím lépe dokáže regulovat tuto ztrátu.“ Takže i když váš jemný noční krém proti stárnutí pomáhá do určité míry udržovat póry, při akné udělá tak mnoho, zvláště pokud složení obsahuje i bohaté složky, které ucpávají póry.

„Nejlepším OTC retinoidem k léčbě akné je adapalena, která se obvykle dodává ve formě gelu bez obsahu oleje,“ říká. Naše volba? La Roche-Posay Effaclar Adapalene Gel 0,1%. Je silný (tedy opět začíná pomalu), ale akné odstraní a jemné linky časem vyhladí. Prakticky každý retinoid je lepší než žádný, ale chcete-li dosáhnout nejrychlejších výsledků (a pokud vaše pokožka není obzvlášť citlivá), jděte do dermis, kde najdete recepturu.

Použití několika produktů proti stárnutí na bázi retinolu je lepší než jeden.

Oční krém s retinolem plus krém na obličej s retinolem plus sérum s retinolem? Recept na dívčí oheň. „Kolagenu je jen tolik, kolik dokáže vyprodukovat vaše pokožka, takže i když se nastříkáte retinolem, nevrátíte se o 20 let zpátky,“ říká doktor Gohara. „Obecně retinol dosáhne své maximální kapacity jednou denně.“

Zde však stojí za zmínku ještě jeden mýtus: že retinol by neměl být používán na oblast kolem očí. Ve skutečnosti retinol funguje skvěle na oblast pod očima! Pokud si na oči aplikujete retinoidy, uvidíte výsledky, protože tato oblast je velmi citlivá a náchylná k poškození.

Retinol lze aplikovat pouze na suchou pokožku.

Retinoidy mohou být náročné na údržbu. Některé receptury fungují nejlépe na suchou pokožku, jiné lze použít ihned po umytí obličeje a dermatologové se často rozcházejí v názorech na to, jak je aplikovat pro maximální účinnost.

Jednoduché řešení pro velmi zmatené (a velmi unavené?) – časem se uvolňuje retinol. Na rozdíl od tradičních retinoidů, které pronikají do pokožky hned, jak je vyhladíte, receptury uvolňované v průběhu času (jako Alchemy Forever Advanced Retinol Serum) mají malé zapouzdřené retinolové kuličky, které se pomalu otevírají a ponoří se do pokožky na několik hodin, díky čemuž jsou ultra stabilní, bez ohledu na to, jak rychle je aplikujete po vysušení pokožky.

Kombinace retinolu s vitamínem C poskytne lepší výsledky.

Podle dermatologa Jasona Emera z Beverly Hills není společné používání retinolu a vitamínu C, známého také jako kyselina L-askorbová, dobrý nápad. „I když obě by byly teoreticky dobré spolu, protože jsou to silné antioxidanty, každý má specifické pH, které umožňuje složkám působit v pokožce,“ vysvětluje. „Kyselina L-askorbová má pH 3,5, zatímco retinol má pH mnohem vyšší než 5.“ To neznamená, že si nemůžete užívat výhod retinolu i vitamínu C. Podle Dr. Emera vám jeho použití ráno a jeden večer může přinést požadované výsledky bez podráždění pokožky.

Retinol exfoliuje, a proto jej nelze kombinovat s AHA, BHA nebo jinými exfolianty.

Protože retinol a jiné retinoidy mohou způsobit odlupování pokožky (obvykle, je-li dávka pro vaši pokožku příliš silná), často se srovnávají s exfolianty. Retinoidy a exfolianty – jako jsou alfa-hydroxykyseliny (AHA) a beta-hydroxykyseliny (BHA) – však ovlivňují pokožku mnohem jinak. Zatímco retinoidy pronikají hluboko do vrstev pokožky, aby zlepšily zdraví pokožky, AHA a BHA exfoliují povrch pokožky a odstraňují odumřelé kožní buňky.

Studie z roku 2015 naznačuje, že retinoidy a alfa-hydroxykyseliny vytvářejí synergický účinek, když se používají spolu. Subjekty byly očištěny AHA a poté aplikovány sérum proti stárnutí na bázi retinolu dvakrát denně (kromě SPF 50+), které se ukázalo jako bezpečné a účinné pro pokožku se středně těžkou až těžkou fotolýzou.

Retinol a Retin-A jsou totéž.

Přestože jsou oba retinoidy, retinol a Retin-A se značně liší v chemickém složení a síle. Retinol je forma vitamínu A, která se přirozeně nachází v kůži, zatímco Retin-A je chemická sloučenina, která je příbuzná vitamínu A. Retinol je složka, která se nachází ve volně prodejných výrobcích vitamínu A, obvykle v nízké koncentraci . Kvůli nižší koncentraci může trvat několik týdnů až několik měsíců, než začnete vidět výsledky.

Retin-A je obchodní značka tretinoinu, syntetického retinoidu, který může předepsat pouze lékař. Retin-A je mnohem účinnější než retinol a je široce předepisován k omlazení pokožky a akné. Důvodem je, že síla Retina-A jí umožňuje stimulovat kolagen, zvyšovat obnovu buněk, redukovat vrásky a vyhlazovat pokožku.

Nízkoenergetický retinoid nedělá nic.

Všechny retinoidy urychlují vaši produkci kolagenu (což znamená hladší, plnější a svěžeji vypadající pokožku), bez ohledu na to, jaký typ si vyberete. A tím myslíme, že to zahrnuje jakékoli mírné retinoidy.

Jistě, váš jemný noční krém naplněný retinolem nezredukuje vaše vrásky tak rychle jako čistý tazaroten na předpis (což je pro vás nejsilnější retinoid, jaký existuje), ale všechny retinoidy bez předpisu budou fungovat z dlouhodobého hlediska, říká Gohara a obvykle s mnohem menším počtem vedlejších účinků.

aktů

Retinol může být používán každý den.

Retinol je antioxidant, což znamená, že jej lze používat každý den. Začněte s nižší dávkou (o.o5%), pomalu ji zvyšujte, jak se pokožka přizpůsobuje a přizpůsobuje. Pokud jej používáte poprvé, snažte se vyhnout vyšší koncentraci retinolu, protože výsledky mohou být ohromující, dráždivé pro pokožku.

Retinol může být používán v noci i během dne.

To vás možná překvapí nejvíce, jelikož jsme vedeni k přesvědčení, že retinol způsobuje poškození sluncem. SPF byste měli vždy nosit, mějte na paměti, ale myšlenku, že retinol poškodí pokožku bez on… není až taková pravda. Důvod, proč se retinol doporučuje používat v noci, je ten, že je neaktivní ze slunečního záření. Můžete jej však používat absolutně, na noc i den, zvláště pokud dbáte na to, aby byla vaše pleť hydratovaná. Nevynechávejte SPF!

Retinol nemusí být pro každého.

Neexistuje jednotná velikost pro všechny individuální potřeby péče o pleť. V některých případech může retinol fungovat dobře pro ty, kdo chtějí redukovat jemné linky a vrásky, ale v některých případech nemusí být dostatečně silný pro léčbu jiných aktuálních kožních problémů. Nejlepší je poradit se se svým lékařem, abyste vyhověli potřebám vaší pleti a našli ten nejlepší produkt, který funguje pro váš typ pleti. Při používání těchto produktů vždy aplikujte opalovací krém na ochranu pokožky a produkty s retinolem skladujte na chladném a tmavém místě, aby neztratily svoji účinnost.

Retinol zpomaluje proces stárnutí zvýšením produkce kolagenu.

Běžně se naše pokožka regeneruje každých 28 dní. Ale jakmile dosáhneme věku 30 let, tento proces se zpomalí a my máme vrásčitou pokožku. Naštěstí retinol funguje na buněčné úrovni a zvyšuje produkci kolagenu, což znamená, že pomáhá při obnově buňky a udržuje pokožku hladkou a plnou.

Můžete (a měli byste) začít používat retinol brzy.

Čtete správně – nemusíte čekat! Ve skutečnosti je nejlepší začít s retinolem včas, protože tento zázračný produkt udržuje pokožku zdravou a mladou bez ohledu na věk. A zábavná věc: Retinoidy se původně používaly k léčbě akné u mladých lidí.

Bakuchiol je přirozenou alternativou retinolu.

Většina retinoidů pochází ze živočišných produktů a mylně se považovaly za účinnější nebo účinnější než rostlinné produkty. Upřednostňujete-li čistší retinoidy, které nezpůsobují příliš vysušení nebo podráždění, bakuchiol je vynikající náhradou.

Retinol by měl být používán pravidelně, aby fungoval.

Bohužel, jakmile začnete používat retinol, musíte se zavázat. Nejenže trvá 12 týdnů, než se dostaví výsledky, ale vaše pokožka se přizpůsobí, a tak budete muset zvyšovat potenci každý rok. Pamatujte, že retinol funguje na buněčné úrovni a pokud jej již nepoužíváte, je to jako kdybyste udělali krok zpět a začali od nuly. Takže se ho určitě držte, abyste neriskovali ztrátu všech výhod!

Nejste si jisti, zda je retinol vaší záležitostí? Vitamin A bude fungovat.

Existuje několik alternativ k retinolu, které stále dodávají vaší pleti záviděníhodný mladistvý vzhled. Například karotenoidy nebo šípkový olej sdílejí některé vlastnosti retinolu bez odstraňování vlhkosti z pokožky. Nezapomínejte však, že proces výměny buněk může být pomalejší, pokud nepoužíváte retinol.

Pokud jste zvědaví vyzkoušet novou značku nebo udělat krok zpět, tady si můžete koupit některé z našich oblíbených.

Témata na této stránce

Napsat komentář