8 jednoduchých způsobů, jak si vyrobit vlastní šampon

V tomto článku vám povíme některé informace týkající se 8 jednoduchých způsobů, jak si vyrobit vlastní šampon

.

Většina lidí používá nějaký druh šamponu k udržení čistých vlasů, ale někteří to dělají bez šamponu z obchodu.

Možná hledáte něco, co nebude mít vliv na vaše vlasy a nebude vás to stát majlant, nebo možná raději přesně víte, co je v jakýchkoli kosmetických produktech, které používáte. Kterýkoli z těchto důvodů vás může přimět vzdát se komerčně vyráběných šamponů.

Pokud ano, vyzkoušejte domácí šampon, který by mohl být pro vás řešením.

Důkazy o účinnosti domácího šamponu jsou většinou neoficiální. Není mnoho klinických studií, takže nemůžeme s jistotou vědět, jestli je pro vaše vlasy bezpečnější nebo lepší než šampon z obchodu.

Pokud však hledáte alternativní způsoby, jak udržet pokožku hlavy a vlasy čisté, můžete se naučit hodně o tom, jak si vyrobit vlastní šampon od nuly.

Co se týče domácího šamponu, specialista na péči o vlasy Aaron Wallace vysvětluje, že to není nutně lepší nebo horší. Obě mají svá pro a proti a je důležité zvážit důležité faktory.

„Když vyrábíte šampony doma, můžete použít vyšší koncentrace přísad a proces měření není tak přesný,“ říká Wallace. „To může vést k potravinám, které nejsou v rovnováze a mohou způsobit více škody než užitku.“

Komerční šampony se vyrábějí za přísně kontrolovaných podmínek a musí splňovat přísné bezpečnostní normy stanovené vládou.

Wallace vysvětluje, že „stále bude hlasovat pro komerční šampony, které jsou přírodní a ne domácí, kvůli testovacímu procesu, kterým museli projít.“

Recepty na šampony jsou o něco podrobnější než recepty na tekuté šampony, ale pokud se vám líbí myšlenka šamponů z důvodů ochrany životního prostředí nebo cestování, existuje spousta skvělých receptů, které můžete vyzkoušet. Mnoho lidí používá louh, ale následující recept louh neobsahuje.

Ingredience:

 • 1 šálek kastilského tekutého mýdla
 • 1 lžička (ČL) olivového oleje
 • ½ lžičky Ricinový olej
 • ½ lžičky melasa
 • 15 kapek vanilkového esenciálního oleje
 • 15 kapek esenciálního oleje z pačuli
 • 10 kapek rozmarýnového esenciálního oleje
 • 1 forma na mýdlo

Směry:

 1. Mýdlový základ pro tavení a nalévání nakrájejte na malé kostičky.
 2. Přidejte do dvojitého kotle (hliníková miska v hrnci naplněném do poloviny teplou vodou) při nízké až střední teplotě. Voda by měla vřít, ne vřít.
 3. Nepřetržitě míchejte, dokud mýdlový základ neroztaje.
 4. Přidejte oleje a melasu, poté dobře promíchejte.
 5. Odstraňte misku z ohně a počkejte několik minut, dokud trochu nevychladne.
 6. Přidejte esenciální oleje a dobře promíchejte.
 7. Nalijte do forem a nechte 24 hodin.

Pokud máte málo času nebo jen raději nakupujete šampon, The Earthling Co. a Lush mají několik možností, které jsou všechny přírodní a bez škodlivých přísad.

Přestože studie ukazují, že esenciální oleje mají zdravotní výhody, Food and Drug Administration (FDA) nemonitoruje ani nereguluje čistotu nebo kvalitu esenciálních olejů. Je důležité, abyste si promluvili se svým poskytovatelem zdravotní péče dříve, než začnete používat esenciální oleje.

Nezapomeňte prozkoumat kvalitu produktů značky. Před vyzkoušením nového esenciálního oleje vždy proveďte náplastový test.

Čistící šampony jsou určeny pro hloubkové čištění a obvykle se používají s mírou – obvykle jednou týdně. Jsou určeny k odstranění zbytků produktů způsobených lakem na vlasy, pěnou na vlasy a jinými produkty a chemikáliemi. Tento recept je skvělý pro použití jako jemný čistící šampon.

Ingredience:

 • 3-4 polévkové lžíce (lžíce) jablečného octa
 • 2 sklenice vody

Směry:

 1. Nalijte všechny ingredience do 16 uncové (oz) láhve.
 2. Jemně protřepejte, aby se ingredience promíchaly.

Můžete také vyzkoušet Avalon Organics Lemon Clarifying Shampoo a Desert Essence Italian Lemon Shampoo, pokud upřednostňujete rozjasňující šampon v obchodě nebo online.

Většina domácích šamponů bude celá přírodní, ale pokud chcete doma vyzkoušet velmi jednoduchý recept, zkuste tento.

Ingredience:

 • ½ sklenice vody
 • ½ šálku kastilského mýdla
 • ½ lžičky lehký rostlinný olej nebo řepkový olej (můžete jej vynechat, pokud máte mastné vlasy)

Směry:

Všechny ingredience důkladně promícháme. Dávejte pozor, abyste nemíchali, protože to způsobí pěnu.

Ne každý věří v sílu kastilského mýdla, navzdory jeho nárůstu popularity jako domácího a kosmetického produktu v posledních letech.

Jedním z hlavních důvodů, proč někteří lidé nepoužívají kastilské mýdlo, je to, že má vysoké pH (8-9), zatímco přirozené pH vlasů je asi 4-5. Naštěstí máte možnosti. Tento recept na šampon s vyváženým pH může být skvělý, chcete-li recept bez kastilského mýdla.

Ingredience:

 • 1 plechovka plnotučného kokosového mléka (13,5 oz)
 • 2 polévkové lžíce přírodní med
 • 1 lžička jojobový olej
 • 1 lžička Ricinový olej
 • 2 polévkové lžíce Jablečný ocet
 • 1 lžička esenciální oleje dle vlastního výběru

Směry:

 1. Smíchejte všechny ingredience.
 2. Šleháme do hladka.
 3. Před každým použitím dobře protřepejte.

Zatímco není mnoho výzkumů o výrobě šamponu doma, existuje výzkum o složkách, které můžete přidat do svého receptu na šampon. Například studie z roku zjistila, že mátový olej podporuje růst vlasů bez známek toxicity.

recept na zelený čaj a med

Tento recept na zelený čaj a med může pomoci při růstu vlasů, neboť zelený čaj pomáhá zbavit se lupů (které mohou způsobit vypadávání vlasů) a med je skvělý zvlhčovač pro suché vlasy.

Ingredience:

 • 2 polévkové lžíce med
 • 1 lžička olivový olej
 • ½ šálku zeleného čaje
 • ¼ šálku kastilského mýdla
 • 1 lžička limetková šťáva nebo aloe vera
 • 5-10 kapek mátového a levandulového esenciálního oleje

Směry:

 1. Uvařte listy zeleného čaje (nebo čajové sáčky).
 2. Zkombinujte zelený čaj s ostatními přísadami a dobře promíchejte.

Recept na mrkev a javor

Dalším možným receptem na růst vlasů je mrkvový a javorový šampon. Podle této studie z roku má mrkvový olej přirozené protiplísňové vlastnosti a stimuluje růst vlasů, zatímco javorový sirup má antibakteriální vlastnosti a může zabránit lupům a vyživovat vaše vlasy.

Ingredience:

 • 15 kapek esenciálního oleje z mrkvových semen
 • 15 kapek ricinového oleje
 • 3 polévkové lžíce javorový sirup
 • ½ šálku kastilského mýdla

Směry:

Všechny ingredience utřeme do hladka.

recept na aloe vera

Použijte tento recept na šampon s aloe vera, jsou-li vaše vlasy suché a křehké. Aloe vera pomáhá vyrovnávat hladinu pH pokožky hlavy, aby se snížilo vypadávání vlasů, zatímco mandlový olej zklidňuje podráždění pokožky hlavy.

Ingredience:

 • ½ šálku kastilského mýdla
 • ½ sklenice vody
 • ⅓ šálky aloe vera
 • 4 polévkové lžíce mandlový olej

Směry:

Smíchejte všechny ingredience.

Chcete-li nakupovat šampony, které stimulují růst vlasů, podívejte se

Podle certifikované dermatoložky Kavita Marivalla, MD, FAAD, jsou-li přísady jako olivový olej zahrnuty v domácím šamponu, může to zvýšit lupy.

„A v závislosti na tom, co je v šamponu, může narušit přirozenou rovnováhu pokožky a způsobit lupy nebo dokonce růst bakterií, což vede k folikulitidě, která vypadá jako malé pupínky na pokožce hlavy,“ dodává.

Výše uvedený recept z mrkve a javoru lze použít i na lupy.

Pro zcela přírodní komerční šampon proti lupům vyzkoušejte šampon Jason Dandruff Relief Treatment Shampoo.

Při přechodu na domácí šampon je třeba mít na paměti několik věcí.

Změna šamponu

Vaše vlasy si pravděpodobně zvykly na komerční šampony a přizpůsobily se složkám, které obsahují. Může chvíli trvat, než si vlasy zvyknou na nový recept. Stejně jako při přechodu na metodu no-poo se přizpůsobí, ale bude to pravděpodobně trvat.

Stav vlasů a pokožky hlavy

Pokud už máte problémy s vlasy a pokožkou hlavy, měli byste se poradit s dermatologem dříve, než uděláte jakékoli změny v každodenním režimu.

„Musíte být obzvláště opatrní na to, co a jak používáte,“ vysvětluje Wallace. „Rizikem domácích šamponů je, že je jen zřídka vyrábějí odborníci na složení, kteří rozumí jemné rovnováze těchto složek a správnému způsobu jejich míchání a použití.

„Životní cyklus domácích šamponů a jejich složek bude obtížné změřit, takže riskujete používání zastaralých produktů, aniž byste je znali nebo je neúmyslně přehnali.“

úrovně pH

Nakonec můžete být opatrní s úrovní pH vašeho šamponu. Jak již bylo zmíněno, kastilské mýdlo má vysoké pH. Marivalla si nemyslí, že je to ideální volba pro lidi s barvenými vlasy nebo seboroickou dermatitidou.

Pokud používáte přísady, které jste nikdy předtím nepoužili, proveďte náplastový test produktu na vnitřní straně ramene. Pokud nedojde k žádné reakci, pak je složka s největší pravděpodobností pro vás bezpečná.

Výroba šamponu doma může být snadný, efektivní, levný a možná i účinný způsob, jak udržet vlasy čisté. Nejlepší je ovšem mít na paměti, že všechny důkazy o výhodách domácího šamponu jsou většinou neoficiální a ne klinický výzkum.

Je vždy určitě se poraďte se svým dermatologem, pokud máte nějaké dotazy, obavy nebo již existující onemocnění kůže nebo vlasů.

Ashley Hubbard je spisovatelka na volné noze se sídlem v Nashvillu, Tennessee, specializující se na udržitelnost, cestování, veganství, duševní zdraví, sociální spravedlnost a další. Zanícená pro práva zvířat, udržitelné cestování a sociální vliv, hledá etické zkušenosti, ať už doma nebo na cestách. Navštivte její webovou stránku wild-hearted.com.

.

Napsat komentář