7 věcí, které potřebujete vědět o niacinamidu– Přirozeně pečujte o své tělo Přečtěte si Andreina doporučení

Pokud jste 10 minut dívali televizi, četli jste (dobrý) článek nebo jste si nedávno povídali s kamarádkou posedlou krásou, je pravděpodobné, že jste již byli bombardováni svým novým nejlepším přítelem péče o pleť: niacinamidem. Niacinamid (také nazývaný nikotinamid) je forma vitamínu B3, která vám má poskytnout klidnou, hladkou a šťastnou tvář dítěte, ale… co to ve skutečnosti znamená? Pokud jen matně víte, proč byste měli zatížit svou pleť niacinamidem, dovolte mi osvětlit vám kouzlo B3:

 1. Je to síla, která zklidňuje pokožku.

  Niacinamid je pravděpodobně nejznámější (a mluví se o něm) jako protizánětlivý prostředek. „Nejen, že niacinamid pomáhá zlepšovat bariérovou funkci pokožky, která je důležitá při prevenci zánětu, ale působí také jako antioxidant, což znamená, že pomáhá chránit pokožku před environmentálními stresory, které mohou způsobit podráždění,“ říká Cheri Frey, MD, a. deska. -dermatolog se sídlem v Marylandu. A jelikož lokální niacinamid je při správném používání málokdy senzibilizován (více o tom níže), je výborný ke zklidnění rosacey, ekzémů, akné či pilařské keratózy.

 2. Je to tajemství boje proti akné.

  Počkejte, složka dostatečně jemná pro citlivou pokožku, ale dostatečně silná k léčbě akné? Ano. Studie ukázaly, že niacinamid je při léčbě vyrážek stejně účinný jako klindamycin (topické antibiotikum často předepisované na akné), když se aplikuje dvakrát denně po dobu osmi týdnů. Kromě toho se věří, že pomáhá regulovat produkci kožního mazu (aka oleje), což zase může pomoci snížit a předcházet černým tečkám. Ne, není ani zdaleka tak účinný jako osvědčené a skutečné bojové látky proti akné, jako je benzoylperoxid, kyselina salicylová nebo adapalena, ale není tak dráždivý, což z něj činí poměrně malého hráče s mořskými odměnami.

 3. Je to stroj na zahušťování kůže.

  Rychlá lekce biologie: Ceramidy jsou molekuly tuku, které posilují bariéru pokožky, udržují ji plnou, hladkou a hydratovanou. V podstatě se jedná o základy vlhkosti vaší pokožky. Niacinamid (*superhrdinská hudba*) může pomoci tělu produkovat ještě více těchto bloků a více ceramidu = šťastnější pleť, s menším počtem jemných linek a vrásek.

 4. Je to překvapivě dobrý lesk.

  „Niacinamid může pomoci s hyperpigmentací – hnědými i červenými skvrnami – způsobenými akné, poškozením sluncem nebo melazmou,“ říká doktor Frey. A na rozdíl od běžných bělidel, která mohou dráždit pokožku, niacinamid dělá zázraky rychle a jednoduše: jedna studie zjistila, že 5% niacinamid výrazně zmírnil hyperpigmentaci již za čtyři týdny.

 5. Je účinný pouze v některých produktech.

  Pokud jste připraveni přehodnotit celou svou rutinu právě teď a nahradit ji vším, co obsahuje niacinamid, počkejte: „Niacinamid není přirozeně super silný, takže musí zůstat na pokožce, aby byl účinný.“ říká doktor Frey. Co znamená mytí obličeje s vitamínem B3 na štítku? Bohužel moc toho nenadělám. „Namísto toho hledejte sérum nebo zvlhčovač, který má niacinamid na vrchu seznamu složek, ne na spodku,“ říká. Dva oblíbené: First Aid Beauty Facial Radiance Niacinamide Dark Spot Serum a SkinCeuticals Metacell Renewal B3.

 6. Ne s každým produktem si dobře hraje.

  Existuje názor, že produkty s vysokým pH (jako je niacinamid) a produkty s nízkým pH (jako séra vitamínu C) se mohou navzájem rušit, když se používají spolu, ale, říká Dr. Frey, výzkum je smíšený. Niacinamid není BFF pro každého: retinol, kyseliny a dokonce i vitamin C mohou způsobit podráždění a/nebo zarudnutí obličeje, když se navrství navrch. „Počkejte 10 minut mezi aplikací niacinamidu a jiných produktů, nebo je jen oddělte ráno a večer,“ říká doktor Frey.

 7. Přes noc to nepůjde.

  Hej, dobré věci vyžadují čas. Výzkum naznačuje, že niacinamid může začít zlepšovat akné a hyperpigmentaci během dvou až tří měsíců, zatímco produkce mazu a kožní bariéra se mohou začít měnit do jednoho měsíce. Ale co když jste ve čtvrtém měsíci a stále vidíte nulové zlepšení? Přejděte na výkonnější produkt.

Napsat komentář