5 typů jizev po akné a jak je léčit

V tomto článku vám povíme některé informace týkající se 5 typů jizev po akné a jak je léčit

.

Zahrnujeme produkty, které považujeme za užitečné pro naše čtenáře. Pokud nakupujete z odkazů na této stránce, můžeme získat malou provizi. Tady je náš postup.

Akné postihne téměř každého v určitém okamžiku života, někdy v nejnevhodnějších časech, jako jsou před rande, večírky nebo pracovními prezentacemi.

Pupínky se často objevují, když se vlasové folikuly nebo póry v kůži ucpou kožním mazem a odumřelými kožními buňkami, čímž se tvoří komedony. Bakterie pak mohou začít růst a způsobit zánět a červené hrbolky.

Akné může být mírné, středně obtížné nebo těžké. V závažných případech mohou pupínky způsobit bolestivé, hnisem naplněné hrboly zvané uzliny nebo cysty pod povrchem kůže.

Středně silné akné má tendenci způsobit červené hrbolky a hnisavé pupínky. Mírné pupínky způsobují méně podrážděné bílé tečky nebo černé tečky s nebo bez několika červených hrbolků nebo pustulí.

Ve většině případů světle červené nebo hnědé stopy po zhojeném pupínku časem samy zmizí. Ale těžké formy akné, zejména cystické akné, s větší pravděpodobností zanechají trvalé jizvy, když se zahojí.

Trvalé jizvení je pravděpodobnější, pokud si pupínky vyberete nebo stisknete místo toho, abyste je ošetřili nebo je nechali zahojit.

Někteří lidé nemají zkušenosti s jizvami po akné. Ale většina lidí má v určitém okamžiku svého života alespoň několik jizev po akné. Typ jizev po akné, které můžete očekávat, závisí na typu akné, které se vám vytvoří, a na tom, jak jej léčíte.

Jizvy po akné sahají od mělkých, nerovnoměrných jamek, někdy nazývaných valivé jizvy, až po hluboké, úzké jamky.

Tyto vroubky mají barvu kůže, ale mohou být tmavší nebo růžovější. Tady je pohled na různé typy jizev, které může akné vytvořit:

Atrofické jizvy

Atrofické jizvy jsou ploché, mělké prohlubně, které se hojí pod vrchní vrstvou kůže. Tyto jizvy jsou obvykle způsobeny těžkým cystickým akné. Mohou je však způsobit i jiné typy akné.

Vzhled atrofických jizev po akné se může lišit v závislosti na anamnéze osoby. Existují tři typy atrofických jizev:

Jizvy vagónů

Krabicové jizvy jsou široké, obvykle krabicovité prohlubně s ostře ohraničenými okraji. Komoditní jizvy jsou způsobeny rozšířeným akné, planými neštovicemi nebo planými neštovicemi, virem, který způsobuje červenou, svědivou, puchýřovou vyrážku.

Boxové jizvy se nejčastěji tvoří v oblastech, jako jsou spodní tváře a čelist, kde je kůže relativně hrubá.

Jizvy po cepínech

Jizvy po ledě jsou menší, užší vroubky, které směřují dolů po povrchu kůže. Tyto jizvy jsou běžné na tvářích.

Jizvy po ledě se obvykle velmi obtížně léčí a často vyžadují agresivní léčbu.

valivé jizvy

Kulaté jizvy mají různou hloubku, se šikmými okraji, díky čemuž pokožka vypadá zvlněná a nerovnoměrná.

Hypertrofické a keloidní jizvy

Na rozdíl od atrofických jizev se hypertrofické a keloidní jizvy tvoří jako vyvýšené shluky jizvové tkáně v místě akné. Vyskytuje se, když se tvoří tkáň jizvy, někdy z předchozích skvrn po akné.

Hypertrofické jizvy mají stejnou velikost jako akné, které je způsobilo. Keloidní jizvy vytvářejí větší jizvy než akné, které je způsobilo, a přerůstají za původní místo.

Hypertrofické a keloidní jizvy jsou běžnější v oblastech, jako je čelist, hrudník, záda a ramena. Lidé s tmavší barvou pleti mají větší pravděpodobnost vzniku tohoto typu jizev.

Pozánětlivá hyperpigmentace

Po zahojení pupínků často zanechávají tmavší nebo zbarvené skvrny na kůži. Není to jizva a při správném režimu ochrany před sluncem zmizí sama.

Hyperpigmentace se může vyskytnout, když je pokožka poškozena těžkou formou akné nebo sbíráte-li pupínky. Ale opět platí, že ve všech případech se vaše pokožka časem vrátí do své přirozené barvy se správnou ochranou před sluncem.

Lidé, u kterých je nejpravděpodobnější post-zánětlivá hyperpigmentace, zahrnují lidi s tmavší pokožkou a lidi, kteří si vybírají nebo vyskakují pupínky.

Léčba atrofických jizev, včetně komerčních jizev, jizev po cepínu a kutálejících se jizev, zahrnuje dvě fáze. První krok se zaměřuje na snížení hloubky jizvy, aby se vyrovnal povrch kůže.

1. fáze

Léčba atrofických jizev ve stádiu 1 může být provedena v ambulanci dermatologa pomocí jedné nebo více z následujících léčebných metod:

 • Chemický peeling: K odstranění vnějších vrstev kůže se používá kyselina glykolová nebo salicylová. Tato léčba by se neměla používat na velmi hluboké jizvy.
 • Dermabraze: Nástroj se používá k „broušení“ vrchních vrstev kůže, což může způsobit, že jizva po vagónu bude vypadat menší. Tato léčba obvykle vyžaduje několik návštěv dermatologa.
 • Dermální výplně: To zahrnuje podávání látky, jako je kyselina hyaluronová nebo hydroxyapatit vápenatý ke zlepšení vzhledu.
 • Laserová terapie: Vysokoenergetické světlo odstraňuje vnější vrstvy pokožky a stimuluje tvorbu kolagenu ve vnitřních vrstvách pokožky. Toto se nazývá ablativní laserová terapie. Neablativní terapie využívá teplo ke stimulaci produkce kolagenu ve vnitřních vrstvách kůže.
 • Mikroneedling: Vytváření malých ran pomocí jehel přes jizvu pomáhá vytvářet oblasti hojení s produkcí kolagenu. Tento kolagen může snížit hloubku jizvy.
 • Punkční excize: To zahrnuje vyříznutí jizvy z kůže, následné stažení kůže zpět a zašití.
 • Punkční očkování: Jedná se o odstranění jizvy z pokožky a její nahrazení kůží odebranou z jiné části těla.
 • Podřízenost: Když se tkáň jizvy rozpadne, jizva spíše stoupá než klesá.
 • TCA Cross (chemická rekonstrukce kožních jizev): Aplikace kyseliny trichloroctové (TCA) na jizvu pomáhá vytvářet další kolagen, který může jizvu zvednout.

2. fáze

Dalším krokem při léčbě atrofických jizev je snížení zabarvení. Váš dermatolog pravděpodobně předepíše další opatření:

 • chemický peeling
 • laserová terapie
 • rady týkající se životního stylu, jako je ochrana před sluncem

domácí léčba

Atrofické jizvy po akné můžete léčit i doma pomocí volně prodejných lokálních retinoidů, jako je Differin. Volně prodejné retinoidy mohou pomoci podpořit tvorbu kolagenu a zarovnání pigmentu.

Přestože by vás mohlo lákat použít chemický peeling doma, dermatologové jej nedoporučují, protože může způsobit více škody než užitku. Nejlépe uděláte, pokud si promluvíte se svým dermatologem o bezpečných způsobech léčby jizev po akné doma.

Léčba hypertrofických a keloidních jizev má za cíl snížit výšku jizvy, aby pokožka vypadala hladší.

Dermatologické postupy

Váš dermatolog může provést jedno nebo více ošetření ke snížení výskytu hypertrofických a keloidních jizev. To může zahrnovat:

 • Steroidní injekce: Steroidy se vstřikují přímo do jizvy ke změkčení tkáně jizvy, což může snížit jeho výšku. Obvykle budete potřebovat několik injekcí steroidů s odstupem několika týdnů.
 • Chirurgické odstranění
 • Laserová terapie: To může zahrnovat jak ablativní, tak neablativní laserovou terapii.

domácí léčby

K léčbě hypertrofických a keloidních jizev doma můžete vyzkoušet několik možností:

 • Bio olej: Podle omezeného výzkumu může tento aktuální olej pomoci snížit výskyt vyvýšených jizev. Dá se koupit v místní lékárně nebo online.
 • Masáž: To může uvolnit tkáň jizvy a snížit výšku jizvy.
 • Silikonový povlak: Jedná se o gelové silikonové pláty, které můžete umístit na vyvýšené jizvy, abyste je zjemnili a snížili jejich výšku. Jednou z možností je ScarAway.

Redukovat výskyt pozánětlivé hyperpigmentace můžete v ambulanci dermatologa nebo doma. Cílem je zabránit dalšímu ztmavnutí a umožnit pokožce, aby se časem přirozeně zahojila.

Dermatologické postupy

 • chemický peeling
 • laserová terapie
 • hydrochinon
 • lokální retinoly a retinoidy na předpis, které mohou zvýšit produkci kolagenu v pokožce a vyrovnat pleť, jakož i zesvětlit tmavé skvrny. Retinoid na předpis bude fungovat rychleji a efektivněji než ten, který si můžete koupit bez lékařského předpisu.

domácí léčby

 • Používejte širokospektrální opalovací krém s SPF alespoň 30 denně v pravidelných intervalech. Fyzikální opalovací krémy jako oxid zinečnatý a oxid titaničitý s oxidem železa poskytují nejlepší ochranu.
 • Můžete vyzkoušet volně prodejný retinoid, jako je Differin, ale může fungovat pomaleji než silnější předpis.

U většiny lidí s akné se zabarvení ztratí správnou léčbou akné a ochranou před sluncem. Pokud však máte zjizvení nebo změnu barvy, které přetrvávají déle než rok a máte zájem o léčbu, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče. dermatolog.

Váš dermatolog vám může pomoci vytvořit plán léčby, který je pro vaši kůži nejlepší. Domácí léčby mohou také pomoci snížit výskyt jizev po akné, ale obvykle nejsou tak účinné jako léčby, které nabízí váš dermatolog.

S akné se čas od času setká každý. a někdy po zhojení akné zůstanou jizvy. Jizvy po akné se liší vzhledem v závislosti na typu a závažnosti akné.

Existuje mnoho způsobů léčby jizev po akné všech typů. Pokud máte obavy z jizev po akné, navštivte dermatologa, aby vám vypracoval plán léčby, který je pro vás vhodný.

.

Napsat komentář