5 mýtů o opalovacích krémech, kterým už nevěříte– Přirozeně pečujte o své tělo Doporučení A. Skarkova

V tomto ročním období je nejdůležitější opalovací krém. Ať už jste zvědaví na nejlepší opalovací krém pro každodenní nošení nebo na rozdíly mezi fyzikálním a chemickým SPF, toto léto vás pokryjeme naším Průvodcem bezpečným opalováním 101.

Pravděpodobně se dobře orientujete v základech opalovacího krému: používejte SPF denně, opakovaně jej důkladně aplikujte a vyberte si širokospektrální opalovací krém. Ale i ti nejhubenější z nás si často kupují zažité mýty, které nás mohou vystavit poškození sluncem, předčasnému stárnutí a dokonce zvýšenému riziku rakoviny kůže.

Abychom pomohli objasnit mylné představy, kontaktovali jsme Dr. Deborah Sarnoff, certifikovanou dermatoložku v New Yorku a prezidentku nadace Skin Cancer Foundation, aby nám řekla, jestli jsou některé běžné názory na opalovací krémy pravdivé nebo nepravdivé.

A abychom vám pomohli zůstat chráněni tuto sezónu, vytvořili jsme exkluzivní sadu opalovací péče, která obsahuje nejprodávanější produkty a opalovací krémy schválené nadací Skin Cancer Foundation (nečekejte, je známo, že tyto sady rychle utrácejí). Nyní, abychom odhalili mýty:

1. „Nemusím nosit opalovací krém, pokud plánuji strávit většinu dne doma.“

Dr. Sarnoff: falešný! I když většinu času trávíte v interiéru, měli byste nanášet opalovací krém na všechny exponované oblasti pokožky, zvláště pokud trávíte čas přímo u okna. Existují dva typy ultrafialového světla, které poškozují vaši pokožku a zvyšují riziko rakoviny kůže: ultrafialové A (UVA) a ultrafialové B (UVB). Okna blokují UVB paprsky, ale ne UVA paprsky. Studie ve skutečnosti ukázaly, že chronické vystavování se UVA paprskům přes okna může urychlit stárnutí pokožky o pět až sedm let a co je nejdůležitější, může zvýšit riziko rakoviny kůže. Kromě toho je každodenní aplikace opalovacího krému velmi zdravým návykem a budete chráněni, pokud neplánovaně strávíte čas venku.

2. „Pokud se nespálím, je zdravé chytat trochu barvy. Základní opálení pomáhá předcházet spálení od slunce.”

Dr. Sarnoff: Falešné a opravdu falešné! Bezpečné „základní opálení“ nebo „zdravé opálení“ neexistuje. UV záření je prokázáno lidským karcinogenem a nechráněné vystavování se těmto paprskům výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Opalování, podobně jako spálení od slunce, je způsobeno trvalým poškozením DNA pokožky. Imunitní systém posílá na místo poškození sluncem opravné enzymy a ty v rámci oprav zvednou tmavší pigmentovou stěnu, aby zabránily dalšímu spálení. Ale opravy nejsou nikdy dokonalé a některé škody, které již byly učiněny, mohou způsobit mutace v kožních buňkách; spolu s defekty z předchozího poškození mohou předčasně zestárnout pokožku a jednoho dne mohou vést k rakovině kůže.

3. „Vyšší číslo SPF znamená, že můžu bezpečně strávit více času na slunci.“

Dr. Sarnoff: To by byla pravda, kdybychom se všichni natírali opalovacím krémem přesně podle návodu, což je velmi obtížné! SPF – nebo opalovací krém – je míra schopnosti opalovacího krému zabránit UVB paprskům v vlivu na pokožku. Například, pokud trvá 20 minut, než vaše nechráněná pokožka zčervená, používání opalovacího krému s SPF 15 teoreticky zabrání zarudnutí 15krát tolik.

SPF se však testuje v laboratoři za ideálních podmínek a není to pravda se způsobem, jakým si většina lidí aplikuje opalovací krém! V reálném světě většina lidí nenanáší dostatečné množství opalovacího krému (asi dvě polévkové lžíce na celé tělo) v rovnoměrné vrstvě na celou odhalenou pokožku. Proto je ochrana, kterou obdržíte, obvykle mnohem nižší než ochrana uvedená na produktu. Opalovací krémy s hodnotou SPF 50+ mohou poskytnout cennou bezpečnostní rezervu pro lidi, kteří chtějí trochu extra ochranu, například pro ty, kteří mají zvýšené riziko rakoviny kůže, velmi čistou nebo citlivou pokožku, která se vždy spálí, nebo lidi s určitými problémy. které je činí citlivějšími na slunce. Ale bez ohledu na to, jakou úroveň SPF si vyberete, opalovací krém byste měli natřít alespoň každé dvě hodiny a ihned po plavání nebo zpocení.

4. „Ochrana před sluncem brání tělu získat vitamín D, který potřebuje.“

Dr. Sarnoff: falešný. Vitamin D je pro nás všechny nezbytný – stimuluje růst kostí, podporuje zdravý imunitní systém a může pomoci předcházet mnoha onemocněním včetně osteoporózy. Je pravda, že sluneční záření je zdrojem vitamínu D spolu s některými potravinami a doplňky. Nechráněné slunění však není nejlepší způsob, jak získat dostatek tohoto vitamínu, protože nedávná studie zjistila, že opalovací krémy nezabraňují tvorbě vitamínu D. Bez ohledu na to, kolik opalovacích krémů použijete nebo jak vysoký je SPF, některé ze sluneční UV paprsky stále dopadají na kůži.

Je lepší přijímat vitamín D prostřednictvím stravy a doplňků, než se záměrně vystavovat škodlivým UV paprskům. Dobrým zdrojem jsou tučné ryby, obohacený pomerančový džus a mléko. Potraviny jako vaječné žloutky, hovězí játra a sýr také obsahují nižší množství vitamínu D. Můžete se také poradit se svým lékařem o doplňcích výživy, abyste se ujistili, že přijímáte dostatek vitamínu D.

5. „Některé složky opalovacích krémů jsou škodlivé.“

Dr. Sarnoff: Většina otázek o bezpečnosti opalovacích krémů se soustřeďuje kolem oxybenzonu. Všechny složky opalovacích krémů, které jsou v současnosti schváleny FDA, včetně oxybenzonu, se ve Spojených státech používají již mnoho let a neexistuje důkaz, že by opalovací krémy s těmito složkami byly pro lidi škodlivé.

Existují dva hlavní typy aktivních opalovacích složek: chemické a fyzikální. Chemické složky jako avobenzon a oxybenzon působí tak, že absorbují UV paprsky a snižují jejich pronikání do pokožky. Fyzikální složky, jako je oxid titaničitý a oxid zinečnatý, jsou přirozeně se vyskytující anorganické (minerální) složky, které zůstávají na povrchu pokožky a odklánějí UV paprsky.

Je důležité poznamenat, že absorpce se nerovná toxicitě a je zapotřebí další výzkum, abychom pochopili, co to znamená. Lidé, kteří se mohou obávat absorbování opalovacích krémů, se mohou rozhodnout pro fyzické opalovací krémy. S velkou opatrností mohou těhotné a kojící ženy zvážit použití minerálního opalovacího krému.

I když podporujeme další výzkum absorpce opalovacích krémů, je důležité, aby lidé pokračovali v používání opalovacích krémů včetně používání opalovacích krémů, protože již existují značné důkazy o tom, že vystavení UV záření je škodlivé a že opalovací krém pomáhá snižovat spálení od slunce, riziko rakoviny kůže.

Podívejte se na pečeť doporučení nadace pro rakovinu kůže, abyste se ujistili, že produkt je bezpečný a účinný. Vědecké údaje pro každý produkt předložený na pečeť doporučení přezkoumal výbor pro fotobiologii nadace, dobrovolný výbor dermatologů se zkušenostmi ve fotobiologii (studie interakce mezi ultrafialovým zářením a pokožkou).

Pořiďte si naši exkluzivní sadu opalovacích krémů x The Skin Cancer Foundation 2021 (s opalovacími základy od Elta®, Supergoop!, Shiseido a dalších), než vám dojde.

Napsat komentář