JAK NA BOLEST HLAVY BEZ PRÁŠKŮ

Silná bolest hlavy dokáže někdy pěkně potrápit. Přidejte k ní ale zvracení a extrémně silnou citlivost na světlo nebo zvuk špendlíku dopadajícího na zem a budete mít představu o tom, jak nepříjemná dokáže být migréna.

Časté migrény dokážou potrápit jak v práci, tak v soukromém životě. Na časté migrény na světě trpí asi 14,7% lidí, což je zhruba 1 ze 7.
Z toho 3krát častěji postihuje ženy.


V tomto článku se dočtete co je migréna, jaké má migréna příčiny, jaké jsou příznaky migrény a taky zjistíte, jak na bolest hlavy bez prášků.

CO JE MIGRÉNA?

CO JE MIGRÉNA?
CO JE MIGRÉNA?

Za migrénu je považována silná bolest hlavy spolu s dalšími nepříjemnými příznaky. Migréna je onemocnění nervového systému. Lidé, kteří trpí na časté migrény, mají nervový systém příliš citlivý, a proto na běžnou stimulaci reaguje přehnanou reakcí.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY MIGRÉNY?

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY MIGRÉNY?
JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY MIGRÉNY?

Určité příznaky vám můžou napovědět, že se blíží migréna, tedy silná bolest hlavy, ještě předtím, než samotná migréna vypukne. U každého jsou příznaky migrény jiné, ale když už dostanete svou 10. migrénu v pořadí, pravděpodobně budete schopni rozpoznat, kdy to na vás jde.

PRVOTNÍ PŘÍZNAKY MIGRÉNY:

 • U některých to může být zvýšená únava
 • U jiných to může být naopak neúměrně veselá nálada nebo hyperaktivita.
 • Neklid nebo podrážděnost
 • Zvýšená chuť k jídlu
 • Deprese
 • Časté zívání
 • Ztuhlost šíje


Příznaky samotné migrény bývají silná pulzující bolest hlavy a zvracení. Tato pulzující bolest hlavy se obvykle objevuje na jedné straně.

Silná bolest hlavy je často doprovázena citlivostí na světlo a zvuky. Lidé trpící na každodenní bolest hlavy mají potřebu zavřít se v pokoji se stáhnutými žaluziemi a izolovat se od jakýchkoliv zvuků z okolí.

Při záchvatu migrény můžete mít problémy s mluvením, zrakem nebo trpět závratěmi. Nemocný často není schopen normálně fungovat, protože jakákoliv fyzická činnost, tuto bolest jenom zhoršuje. Příznaky se můžou lišit od mírných a příležitostných až po vysilující a každodenní.

Časté migrény můžou trvat několik hodin, ale i dní. Pro takové migrény existuje pojem „komplikovaná migréna“ což je prodloužený záchvat migrény, při kterém trvá silná pulzující bolest hlavy déle než 72 hodin, ať už s léčbou nebo bez léčby. 

JAKÉ MÁ MIGRÉNA PŘÍČINY?

JAKÉ MÁ MIGRÉNA PŘÍČINY?
JAKÉ MÁ MIGRÉNA PŘÍČINY?

Spouštěči migrény může být několik vnějších faktorů, kterými bývají:

 • Nezvládnutelný stres
 • Určité potraviny nebo dehydratace
 • Nedostatek spánku nebo špatná kvalita spánku
 • Změna počasí
 • Nadměrná fyzická nebo emocionální zátěž
 • Citlivost na světlo
 • Opakující se nebo velmi hlasitý zvuk
 • Výkyvy hormonů/menstruace
 • Nachlazení

BOLEST KRČNÍ PÁTEŘE A HLAVY

ČASTÉ MIGRÉNY
ČASTÉ MIGRÉNY

Jaké má silná bolest hlavy od krční páteře příznaky? Taková bolest hlavy obvykle začíná na jedné polovině hlavy, v oblasti šíje a vyzařuje směrem do oka nebo do čela. Může dojít i ke zhoršení hybnosti krční páteře a zhoršení bolesti, když se hlavou snažíte pohnout nebo otočit.

Bolest krční páteře a hlavy může nastat, když příliš dlouho děláte opakovaný pohyb, nebo když na dlouhou dobu zůstanete v jedné poloze. Takto se svaly krční páteře přepracují a unaví.

Dále se silná bolest hlavy od krční páteře může objevit po probuzení, pokud jste celou noc spali v nějaké krkolomné pozici. Svaly krční páteře se opět unaví, a tak se může stát, že do nich nebude proudit dostatek krve. A pokud do svalu neproudí dostatek krve, bude napnutý, což může způsobit migrénu.

MASÁŽ ŠÍJE PROTI BOLESTI HLAVY

Pokud víte, že vás hlava bolí kvůli ztuhlé krční páteři, mám pro vás video, které by vám mohlo od bolesti pomoct.

MASÁŽ ŠÍJE PROTI BOLESTI HLAVY

SILNÁ BOLEST HLAVY ZE STRESU

Nikdy nekončící stres je dalším častým spouštěčem migrény. Někdy máme tolik věcí na vyřizování, že se cítíme fyzicky vyčerpaní. Škola, práce, děti, úřady, nákupy, úklid domácnosti….

Každodenní bolest hlavy může být způsobená i dlouhotrvajícím stresem. Tehdy se cítíme unavení, podráždění a může nám rozhodit i hormony, které taky ovlivňují, jestli a jak často se u nás objevuje tato silná pulzující bolest hlavy.

Než se vrhnu na to, jak ulevit od migrény, zmíním ještě jednu věc spojenou se stresem. A to je spánek. Pokud spíme každou noc ne více než 4-5 hodin nebo kvalita našeho spánku stojí za starou bačkoru, opět se zvyšuje hladina stresu v našem těle.

Vím, že je to někdy těžké, ale snažte si ze spánku udělat prioritu a uvidíte, že každodenní situace budete snášet daleko klidněji, a že třeba i ta silná bolest hlavy se nebude objevovat tak často.

JAK NA BOLEST HLAVY BEZ PRÁŠKŮ?

Pokud hledáte způsob, jak se zbavit migrény, zřejmě ze všeho nejdřív sáhnete po prášcích na bolesti. Ale prášky nemusí být jediný způsob, jak ulevit od migrény.

První pomoc při migréně můžou být klidně i esenciální oleje. Každý esenciální olej ovlivňuje naše zdraví hned několika způsoby.

JAK ESENCIÁLNÍ OLEJE POMŮŽOU NA ČASTOU BOLEST HLAVY

 • Uleví od svalového napětí
 • Stimulují průtok krve ve ztuhlých svalech
 • Vyrovnávají hladinu hormonů
 • Uleví od bolesti
 • Zlepší kvalitu spánku
 • Zklidní mysl a nervový systém
 • Nebo na druhou stranu zvednou náladu.

4 ESENCIÁLNÍ OLEJE JAKO PRVNÍ POMOC PŘI MIGRÉNĚ

 • ROZMARÝN (Rosmarinus officinalis)
 • LEVANDULE PRAVÁ (Lavandula angustifolia)
 • LEVANDULE ŠIROLISTÁ (Lavandula latifolia)
 • MÁTA PEPRNÁ (Mentha piperita)

ROZMARÝN (Rosmarinus officinalis)

ROZMARÝNOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ NA BOLEST HLAVY
ROZMARÝNOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ

Jako analgetikum, rozmarýnový esenciální olej ulevuje od bolesti. Zahřívá a zvyšuje tok krve tam, kde ho naneseme. Můžete ho tak použít na unavené, ztuhlé svaly.

Rozmarýnový esenciální olej je známý pro svou posilující a stimulující činnost na nervový systém. Proto se často používá při nervové slabosti, psychické únavě a ztrátě paměti nebo soustředěnosti.

Neměli by ho používat lidé, kteří trpí epilepsií nebo vysokým krevním tlakem. Těhotné dámy by se mu měly také vyhnout.

ANGEL-OIL ROZMARÝNOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 30ml

ORGANIC ISLANDS BIO ROZMARÝNOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 10ml

ALTEYA BIO ROZMARÝNOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 5ml

SALOOS BIO ESENCIÁLNÍ OLEJ ROZMARÝNA 5ml

SALOOS ESENCIÁLNÍ OLEJ ROZMARÝNA 10ml

SALOOS ESENCIÁLNÍ OLEJ ROZMARÝNA 20ml

TIERRA VERDE BIO ROZMARÝNOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 10ml

LEVANDULE PRAVÁ (Lavandula angustifolia)

ČISTÝ LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ
ČISTÝ LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ

Levandulový esenciální olej navodí pocit klidu a relaxace, zlepší kvalitu spánku a ráno se tak vzbudíte čilejší. Jak už jsem zmínila výše, nespavost je mnohdy způsobena mentálním stresem nebo úzkostí. Kvalitnější spánek vede ke snížení hladiny stresu. A jak už víte, kvalitnější spánek a nízká hladina stresu pomůže zmírnit každodenní bolest hlavy.


Esenciální olej levandule je dále schopen snížit pocity úzkosti a zlepšit náladu a soustředěnost.

Ke zklidnění mysli můžete levandulový esenciální olej buď inhalovat z difuzéru nebo si dopřejte levandulovou koupel celého těla nebo jenom chodidel.

ORGANIC ISLANDS BIO LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 10ml

SMELLS LIKE SPELLS LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 5ml

SALOOS BIO LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 5ml

SALOOS LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 10ml

SALOOS LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 20ml

DOTERRA LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 15ml

LEVANDULE ŠIROLISTÁ (Lavandula latifolia)

ČISTÝ LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ NA BOLEST HLAVY levandule širolistá
ČISTÝ LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ

Čistý esenciální levandulový olej z levandule širokolisté je skvělý esenciální olej na bolest krční páteře a hlavy. Vzhledem ke svému složení je ale vhodnější ho pro tento účel použít přímo na kůži. Pro ještě lepší efekt na bolest hlavy ho smíchejte s pár kapkami esenciálního oleje z máty peprné.


Na druhou stranu, levandulový esenciální olej z levandule širolisté nemá stejné relaxační vlastnosti jako má levandulový esenciální olej z levandule pravé.

Protože levandule širolistá obsahuje kafr, neměli by ho používat lidé, kteří trpí epilepsií a těhotné dámy.

MÁTA PEPRNÁ (Mentha piperita)

peprmintový olej na bolest hlavy
PEPRMINTOVÝ OLEJ NA BOLEST HLAVY

Mátový esenciální olej se pro svůj hřejivý efekt používá ke zmírnění bolesti svalů, a tak dokáže pomoci i na bolest hlavy od krční páteře. Zvyšuje tok krve tam, kde ho naneseme.
Peprmintový olej v mnoha případech dokáže každodenní bolest hlavy potlačit už po 15 minutách.
Někdy jsou příznaky migrény vyvolány i zánětem nebo infekcí dutin. Takže pokud cítíte, že na vás leze nachlazení, mátový esenciální olej může přijít vhod.

Protože mátový esenciální olej obsahuje mentol, neměl by se používat na dětech, ani aplikací na kůži, ani při inhalaci. Taky by ho neměli používat lidé se srdeční fibrilací.

ORGANIC ISLANDS BIO MÁTOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 10ml

SALOOS BIO MÁTOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 5ml

SALOOS MÁTOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 10ml

SALOOS MÁTOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ 20ml

DOTERRA PEPERMINTOVÝ OLEJ 15ml

TIERRA VERDE BIO ESENCIÁLNÍ OLEJ MÁTA 10ml

Sada inhalační tyčinky a esenciálního oleje Na dlouhé cesty se vám může hodit, když nemáte šanci zapnout difuzér, ani si dopřát příjemnou masáž a přitom potřebujete zklidnit mysl a udržet pozornost.
Sada je určená pro řidiče, ale věřím, že se může hodit například i v kanceláři nebo ve škole. Pomůže totiž navodit pocit klidu a přitom sníží ospalost a zvýší pozornost.

JAK ULEVIT OD MIGRÉNY POMOCÍ TĚCHTO ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ?

V prvé řadě chci zdůraznit, že jakékoliv esenciální oleje se vždy musí ředit s nosným olejem, pokud je plánujete použít na kůži.


K ředění esenciálních olejů je vhodný jojoba olej, hroznový olej nebo olivový olej.
Asi nejlepší volbou bude olej z arniky, který používají i sportovci před a po fyzické námaze, protože má schopnost zklidnit bolavé svaly. A v kombinaci s jedním ze zmíněných olejů to musí fungovat!

JEDNOTLIVÉ NOSNÉ OLEJE NA MASÁŽE

NOBILIS TILIA JOJOBOVÝ OLEJ BIO 100ml

BIOSELECT JOJOBOVÝ OLEJ BIO 100ml

JOJOBOVÝ OLEJ SALOOS LISOVANÝ ZA STUDENA 50ml

HROZNOVÝ MASÁŽNÍ OLEJ SALOOS 125ml

RENOVALITY HROZNOVÝ MASÁŽNÍ OLEJ 100ml

OLIVOVÝ OLEJ SALOOS 50ml

NAMÍCHANÉ MASÁŽNÍ OLEJE

WELEDA MASÁŽNÍ OLEJ S ARNIKOU 100ml

TOPVET MASÁŽNÍ OLEJ HŘEJIVÝ RELAX 200ml

RENOVALITY MASÁŽNÍ TĚLOVÝ OLEJ Z LEVANDULE

BIOAROMA BIO MASÁŽNÍ OLEJ NA BOLEST SVALŮ S ARNIKOU 100ml

MASÁŽNÍ OLEJ SALOOS DEVATERO KVÍTÍ 50ml

SALOOS MASÁŽNÍ OLEJ LEVANDULE 50ml

V článku Esenciální oleje použití se dozvíte další způsoby použití esenciálních olejů a hlavně si přečtete tipy, jak je použít bezpečně.

JAK MÍCHAT ESENCIÁLNÍ OLEJE JAKO PRVNÍ POMOC PŘI MIGRÉNĚ

Při nervovém a psychickém vyčerpání, nakapejte do difuzéru rozmarýnový esenciální olej a levandulový esenciální olej.


Pokud vás trápí silná bolest hlavy způsobená spíš stresem a nedostatkem spánku, zkuste inhalovat levandulový esenciální olej z levandule pravé v difuzéru. Ke zklidnění pomůže i koupel celého těla nebo jenom chodidel.

ELEKTRICKÝ AROMA DIFUZÉR DO BYTU

ELEKTRICKÝ AROMA DIFUZÉR DO BYTU STAR NASOTERAPIA

ELEKTRICKÝ AROMA DIFUZÉR DO BYTU MOON NASOTERAPIA

ELEKTRICKÝ AROMA DIFUZÉR DO BYTU SUN NASOTERAPIA

ULTRAZVUKOVÝ AROMA DIFUZÉR DO BYTU

ULTRAZVUKOVÝ AROMA DIFUZÉR DO BYTU POT

ULTRAZVUKOVÝ AROMA DIFUZÉR DO BYTU VULCAN SVĚTLÉ DŘEVO

ULTRAZVUKOVÝ AROMA DIFUZÉR DO BYTU VULCAN ŠEDÉ DŘEVO

ULTRAZVUKOVÝ AROMA DIFUZÉR DO BYTU VULCAN BÍLÉ DŘEVO


Dále esenciální olej levandule pravá můžete vetřít do chodidel nebo na spánky. Na 1 čajovou lžičku nosného oleje maximálně 3 kapky esenciálního oleje. Takto si navodíte levandulové sny a ráno se vzbudíte svěžejší.


V případě, kdy jsou vaše časté migrény způsobené bolestí svalů v šíji a na krku, smíchejte levandulový esenciální olej z levandule širolisté, rozmarýnový esenciální olej a mátový esenciální olej.
Opět na 1 čajovou lžičku nosného oleje 1 kapka z každého esenciálního oleje. Pokud se rozhodnete použít jenom 1 esenciální olej, můžete ho přidat 3 kapky.

TIP: Na bolest hlavy naneste zvolený esenciální olej smíchaný s nosným olejem na spánky a na čelo. Přitom dejte pozor, abyste olej nedostali do očí.


Pokud je bolest krční páteře a hlavy to, co vás trápí, začněte olej nanášet za ušima až na svaly, které jsou znázorněny na obrázcích níže. Odtud nejčastěji vychází napětí svalů, které způsobuje časté migrény i občasnou bolest hlavy.

JAK NA BOLEST HLAVY BEZ PRÁŠKŮ
BOLEST KRČNÍ PÁTEŘE A HLAVY

Ta otravná pulzující bolest hlavy možná nejde vyléčit úplně, ale existují způsoby, jak ulevit od migrény natolik, abyste byli schopni aspoň trochu normálně fungovat.

Jóga nebo procházky v přírodě by mohly být další super způsoby, jak snížit stres a protáhnout ztuhlé tělo.

V článku Jak zklidnit mysl pomocí aromaterapie se dozvíte, které jsou to ty kvalitní esenciální oleje ke zklidnění těla i mysli po náročném dni nebo v náročném období..

Pravděpodobně čtete tento článek, protože vás občasná silná bolest hlavy nebo časté migrény překvapí. Proto doufám, že vám pomohl uvědomit si některé spouštěče anebo jste právě našli další možné řešení, jak na bolest hlavy bez prášků.

Dejte mi vědět do komentářů, jak se vám článek líbil, a jestli máte s esenciálními oleji, použitými na bolest hlavy, zkušenosti.

Zdroje:

A Beginner’s Guide to Essential Oils Part 2: How to Use Essential Oils
USING TRADITIONAL MEDICINES FOR HEADACHE DISORDERS
Essential Oils: Inhalation Aromatherapy – A
Comprehensive Review

Napsat komentář