10 příčin svědění kůže + Jak získat úlevu– Rutiny péče o pleť Zdravaplet Andrea S. doporučuje:

Máte svědění, které vás nepustí? Svědění pokožky je jedním z nejvíce frustrujících pocitů, zvláště když máte pocit, že vám nic nepomůže. Horší, svědivá kůže se může vyskytnout z několika důvodů, včetně mírného štípnutí komárem a suchosti při kopřivce a psoriáze. Zatímco pro někoho může stačit volně prodejný krém nebo mast, jiné faktory, které stojí za svěděním pokožky, mohou být obtížněji pochopitelné.

Dermatolog Hassan Galadari, MD, má deset důvodů, proč vás může svědit kůže a co s tím můžete dělat.

1. Suchá pokožka

Co způsobuje: Suché pokožce chybí základní složky kožní bariéry, jako jsou lipidy a oleje. „Tohle odhaluje a umožňuje růst nervových zakončení známých jako nervová vlákna C, která přenášejí pocit podobný svědění,“ vysvětluje doktor Galadari. Jsou to stejné nervy, které stojí za pocity tepla jako pálení.

Jak to léčit: Jak porazit suchou pokožku? Vyzkoušejte kouzlo hydratačního krému. „Zvyšuje lipidovou bariéru v horní části kůže, čímž se snižuje expozice těchto nervových vláken,“ vysvětluje Galadari.

Související čtení: Zde je návod, jak identifikovat a pečovat o svůj typ pleti

2. Vyrážka

Co způsobuje: Svědivé vyrážky může způsobit množství věcí, ale nejčastěji jsou kopřivka a atopická dermatitida. Často „dochází k uvolňování histaminu, který aktivuje nervová vlákna C,“ říká Galadari.

Jak to léčit: Závisí to ve velké míře na příčině, tvrdí Galadari. Ve většině případů může pomoci antihistaminikum nebo jen správná hygiena – například mytí místa jemným čisticím prostředkem a aplikace volně prodejných změkčovadel a krémů s kortikosteroidy. Ale pokud se vyrážka nezlepší do několika dní, poraďte se se svým lékařem o konkrétní diagnóze a plánu léčby.

Související čtení: Zánět kůže: rizikové faktory, spouštěče a symptomy

3. Uštípnutí hmyzem

Co způsobuje: Je pravděpodobné, že vás zasáhlo letní štípnutí komárem. Přestože komár nepokryje velkou plochu, zanechává za sebou sliny, které způsobují kožní reakci. Pozitivem je, že kousnutí je zcela lokalizováno a vypadá jako náraz, říká Galadari, díky čemuž je snadné jej identifikovat.

Jak to léčit: Za prvé, zabraňuje kousnutí nošením krémů nebo pleťových vod, které obsahují DEET, říká Galadari, zvláště pokud jste venku nebo v horkém a vlhkém počasí. Pokud i tak dostanete hmyz, Galadari doporučuje užít antihistaminikum a natřít volně prodejným hydrokortizonovým krémem. Pokud je otok bolestivější než svědění nebo máte-li potíže s dýcháním, což může naznačovat alergii, co nejdříve se poraďte s lékařem.

4. Ekzém nebo psoriáza

Co způsobuje: Ekzém i psoriáza mohou způsobovat svědění, ale na kůži vypadají úplně jinak. „Ekzém začíná jako suchá, svědivá kůže,“ říká Galadari. „Opakované škrábání může způsobit možnou infekci a oblast se jeví jako tekoucí a drsná.“ Psoriáza se na druhé straně jeví jako stříbřitý plak, šupinatá na kůži a na rozdíl od ekzému ne vždy svědí.

Jak to léčit: Máte-li podezření, že máte některou z kožních chorob, navštivte svou dermu, abyste určili definitivní diagnózu. Jen tak budete moci těžit ze správné léčby a svědění.

Související čtení: Rozdíly mezi psoriázou a ekzémem

5. Kontaktní dermatitida

Co způsobuje: Uf, alergie. „Kontaktní dermatitida vzniká, když se pacient setká s alergenem,“ vysvětluje Galadari. „Může to být cokoli od kovů, jako je nikl, až po každodenní materiály, jako je barva na vlasy nebo dokonce kůže.“

Jak to léčit: Pokud víte, jaká látka to způsobuje, dávejte si pozor, abyste se jí v budoucnu vyhnuli. Pokud si nejste jisti, navštivte svého lékaře. „Váš lékař může použít metodu zvanou testování náplastí, aby zjistil, na co přesně jste alergický,“ říká Galadari.

Související čtení: 10 hydratačních přípravků pro citlivou pokožku, které přesahují rámec hydratace

6. Kopřivka

Co způsobuje: Ty svědivé, červené nebo bílé fleky, které se zdánlivě objeví z ničeho nic, se objeví, když je vaše pokožka rozzlobená a způsobí reakci imunitního systému. Jakékoli potraviny, léky, infekce a dokonce i náhlé změny teploty mohou vyvolat kopřivku.

Jak to léčit: Jelikož kopřivka je imunitní reakce, nejlepší jsou volně prodejná antihistaminika. Pokud si však všimnete otok rtů a hrdla nebo pokud kopřivka trvá déle než týden, podívejte se na svou dermu.

Související čtení: Proč jsou ceramidy nezbytností ve vaší rutině péče o pleť

7. Některé léky

Co způsobuje: „Jakýkoli lék, který způsobuje suchost, může způsobit svědění,“ říká Galadari. To může zahrnovat cokoli od statinů, které snižují hladinu cholesterolu, až po isotretinoin, složku proti akné, která může mít vysušující účinek na pokožku.

Jak to léčit: Buďte moudří a hydratujte se. Ujistěte se, že to děláte pravidelně, říká Galadari. Pokud je svědění nesnesitelné, poraďte se se svým lékařem, který vám možná bude muset upravit dávku léků.

8. Těhotenství

Co způsobuje: „Hormonální změny způsobují svědění, stejně jako napínání kůže,“ říká Galadari. Někdy ho mohou zhoršit i vnitřní změny během těhotenství (například ty v játrech).

Jak to léčit: Některé léky mohou pomoci se svěděním během těhotenství, ale záleží na tom, co přesně jej způsobuje. Pro potvrzení diagnózy navštivte svého lékaře.

Související čtení: Co očekávat (od své pokožky), když to očekáváte

9. Problémy s nervovým systémem

Co způsobuje: Protože svědění je zprostředkováno nervovými vlákny C – která jsou součástí vašeho nervového systému – cokoli, co se dostane do cesty vašemu nervovému systému, může vést ke svědění kůže.

Jak to léčit: Podle Galadariho může pomoci lokální kapsaicinový krém. Pokud je závažnější, „lze použít i jiné léky ke snížení nervové aktivity,“ říká.

10. Psychologické příčiny

Co způsobuje: Už jen pomyšlení na to, jak kůže svědí, to určitě může zhoršit, protože mozek je spojen s těmi svědícími nervovými vlákny. Kromě toho „existují stavy jako OCD, při kterých má pacient nevysvětlitelné nutkání škrábat se,“ říká Galadari. „Může to zhoršit svědění a zhoršit situaci.“

Jak to léčit: Přerušení cyklu svědění-škrábání – buď pokrytím místa se svěděním, takže je obtížné ho poškrábat, nebo dokonce držet nehty velmi krátké – je nezbytné. Pomoci může i kognitivně-behaviorální terapie, stejně jako léky na duševní zdraví, jako je OCD.

Související čtení: Porucha výběru pleti a vztah mezi myslí a pokožkou

Napsat komentář